1592

Олія чи масло?

Всім відомо, що українська мова тривалий час була під впливом сусідських. І в чистому своєму вигляді практично уже вимерла. Але великі генії сучасного правопису, які свого часу піклувалися про пам’ять того, що забути – страшно, залишили могутні літературні пам’ятники у своїх творах. На основі яких формувався сучасний літературний лексикон України. Дуже прикро, що люди мало читають і навіть ті, що пишуть – читають дріб’язок того, що варто було би прочитати, але такий факт є і його нікуди не заховаєш. А тому різними рузизмами, франсизами, англізмами – кишить, навіть у такій впливовій сфері як ЗМІ.

Ось було цікаво зустріти у одній із україномовних газет фразу “рослинні масла“, одразу ж згадується і ряд безрамотних реклам із подібними записками. Але чи правильно говорити масло, там, це має говоритися – олія? Заглянемо у словничок (коли якісь є сумніви, або ж виникає відчуття недовіри і бажання перевірити правильність того чи іншого написання, раджу заглядати туди – це ознака того, що ви вмієте вчитися на помилках, а не сприймаєте все як свиня сприймає кашу, що їй кидають).

Відомий лінгвіст Олександр Пономарів наголошує – лексичні норми української літературної мови, вимагають семантичного розмежування слів масло — жировий продукт тваринного та мінерального походження (вершкове масло) і олія — жирова речовина з рослин: соняшникова (кукурудзяна) олія. Прикметник від цього слова олійний використовується у словосполученнях: олійна фарба, олійний живопис, олійне малярство (картини, виконані олійними фарбами). Скорочено на позначення цих понять використовується й слово олія: “На початку тридцятих років Анатолій Петрицький здійснив дві великі серії портретів діячів української культури, одну в олії, другу в акварелі” (Словник української мови). Виходить помилково вживати словосполучення: “Картини виконані маслом (треба олією) або тушшю”,  “Рослинні масла (треба олії) багаті на природний оксидант”.

Таким чином, російське слово масло, в українській мові має три відповідники: масло, олія, та ще мастило — жирова речовина для змащування тертьових поверхонь механізмів. Тому коли ви говорите чи пишете про машинні механізми, правильніше використовувати не масло і не олію, а – мастило.

Читайте також: