2220

Хеловін – день всіх святих

Насправді, правильніше буде писати – хелловін (гелловін), хоча моя помилка в назві досить не суттєва, особливо на фоні таких слів як: хелов’їн, хелоуін. Що це за свято, чи свято це і взагалі звідки воно потрапило на наш стіл в Україну?

Хелловін в Україні

Хелловін (від слова Halloween) – не українське свято, започатковане в сиву давнину, куди наші очі не досягнуть своїм зором. З деяких загальноприйнятих джерел, відомо, що це свято кельтів. Християнські ж релігії його прийняли як «навечір’я Дня всіх святих».

Хеловін, був започаткований як фермерське свято. Тобто люди, що порпались у сільському господарстві, саме в цей день закінчували усі свої роботи на полях, таке собі символічне закінчення літа та урожайного сезону. А також початок забійного періоду худоби. Вважалось, що духи мертвих в хеловін виходять на полювання, особливо на дітей, і щоби уникнути зустрічі з ними, старші одягали дітей у шкури тварин. Звідти й бере початок традиція одягати костюм на хелловін.

В сучасній інтерпритації ці уявлення про геллоуін, набули трошки іншого характеру, хоча деякі традиції збереглися. Скажімо, зараз прийнято, що злі духи приходять на землю в день хеловіна, щоби знайти собі тіло. Відповідно всі, хто знаходиться на вулиці переодягаються в костюми привидів, відьом, зомбі, вампірів і іншої нечесті, аби її збити з пантелику. А всі, хто залишається у домі, при вітанні відповідного гостя – відкупляються різними гостинцями.

Хеловін – одне з небагатьох святкових днів, яке ідеально підійшло для комерцйної машини. Це спричинено тим, що воно супроводжується великою кількістю атрибутів і талісманів. А з розвитком поліграфії і реклами, його кольори розвіялись по всьому світі.

До України хелловін прийшов зовсім недавно і вже у сформованій своїй формі. Але досі він не набув великої популярності, а ігри з переодяганням у різні костюми та розфарбовуванням тіла у вигляді скелета, чи зомбі, підтримались лише молодим населенням.

У всьому світі останнім часом популярний ще так званий парад зомбі на хеловін, але усі нові види святкування і образи не зрівняються з одним істинно старовинним атрибутом цього свята – гарбузом. Гарбуз в день хелловіна приймає різноманітні форми (залежно від творчого пориву його ката), і є невід’ємним предметом в цьому святкуванні.

А альтернативна версія походження свята хелловін говорить:

“- Хеллоу! – сказав він.” © Дмитро Бовдуй 😉

Читайте також: