1309

Процедура проведення тесту Роршаха

Дослідження має проводитися в спокійній і невимушеній обстановці за відсутності сторонніх. При необхідності присутності третьої особи бажано попередити про це випробуваного й одержати його згоду. Варто заздалегідь забезпечити безперервність експерименту, виключити телефонні дзвінки та інші відволікаючі моменти. Якщо випробуваний користується окулярами, треба заздалегідь подбати, щоб вони були під рукою. Випробування краще проводити при денному світлі. У тих випадках, коли проводиться розгорнуте психологічне дослідження, тест Роршаха рекомендується пропонувати випробуваному в першу чергу.

Експериментатор сідає за стіл під прямим кутом по відношенню до випробуваному або поруч з ним так, щоб бачити таблиці одночасно з випробуваним. Таблиці попередньо кладуться ліворуч від експериментатора вниз зображенням.

Перш ніж почати досвід, треба запитати випробуваного, чи знайомий він з методикою, чув чи читав про неї. Перед показом таблиць у попередній бесіді слід встановити контакт з випробуваним. Надзвичайно важливо також знати про фізичний (втома, хвороба) і психічний стан суб’єкта під час показу таблиць.

Походження таблиць звичайно не пояснюють. Якщо випробуваний запитує, чи не є даний експеримент перевіркою інтелекту, варто відповісти негативно, але можна погодитися з думкою, що випробування являє собою перевірку фантазії. Від питань випробуваного в ході експерименту слід ухилятися і відкладати їх вирішення «на потім».

Робота з випробуваним складається з чотирьох етапів: 1) власне виконання, 2) опитування, 3) використання аналогій, 4) визначення меж чутливості.

1-й етап

Таблиці дають випробуваному в руки в основному положенні, в певній послідовності – відповідно до номера на звороті таблиці. Випробуваного запитують, що нагадують йому плями, на що вони схожі. Інструкцію можна повторювати декілька разів. Якщо випробуваний сумнівається в правильності своїх відповідей, то йому говорять, що помилкових відповідей не буває, так як всі люди бачать на таблицях різне. Бом пропонує доповнити інструкцію наступною фразою: «Ви можете повертати таблиці як завгодно». На думку Клопфера і співавторів, зауваження про поворот таблиць у первісну інструкцію включати не слід, але коли випробуваний сам починає повертати таблицю, йому не заважають. Рекомендують скористатися інструкцією Бома.

Слід уникати сторонніх підказок щодо тлумачень плям. Допустимі заохочення: «Так», «Відмінно», «Бачите, як добре у Вас виходить». При труднощах з відповіддю на першу таблицю експериментатор поводиться очікувально, але якщо тлумачення так і не дається, треба переходити до наступної таблиці. Якщо після першої відповіді йде довга пауза, запитують: «А що ще? Ви можете дати кілька відповідей ».

Час не обмежується. Допускається переривання роботи з однією таблицею після 8-10 відповідей.

Усі відповіді випробуваного записуються до протоколу дослідження. Фіксуються вигуки, міміка, поведінка випробуваного і всі зауваження експериментатора. Положення таблиці відзначають кутом, вершина якого означає верхній край таблиці, або буквами: Λ – основне положення таблиці (а),> – верхній край таблиці справа (b), v – таблиця перевернута (с), <- верхній край таблиці ліворуч (d ). Локалізація відповідей описується словесно або відзначається на спеціальній додатковій схемі, де таблиці зображені в зменшеному вигляді. Якщо мова йде не про основне положенні таблиці, то позначення типу «знизу», «зверху», «справа» рекомендується укладати в дужки. Тимчасові показники фіксуються за допомогою годинника з секундною стрілкою; секундомір небажаний, оскільки може викликати екзаменаційний стрес.

2-й етап

Опитування, необхідне для уточнення відповідей. Головна орієнтація опитування полягає в словах: «де?», «Як?» І «чому?» («Покажіть, де знаходиться», «Як виникло у Вас таке враження?», «Чому це такий-то образ?”). При цьому краще користуватися термінологією самого випробуваного. Якщо, наприклад, дана відповідь «красивий метелик», можна запитати, що робить пляму схожим на метелика і чому вона виглядає красивою. Формулювання наступних питань буде залежати від отриманих відповідей. Не слід навідними питаннями вселяти випробуваному такі відповіді які не відображають його особистого сприйняття.

Якщо випробуваний не може у передати словами свою асоціацію, йому пропонують зробити копію зазначеної частини плями за допомогою прозорого паперу або намалювати побачений образ. Для уточнення, чи видно людський образ в русі, експериментатор просить випробуваного більш докладно розповісти про асоціацію. Запитання на кшталт: «Мова йде про живе чи про мертве?» – Не рекомендуються. Для з’ясування, чи використаний у відповіді колір, запитують, чи можна побачити той же образ на зменшених ахроматичних діаграмах.

Якщо на цьому етапі даються додаткові відповіді, вони можуть бути використані для загальної оцінки, але при розрахунках не враховуються.

3-й етап

Використання аналогій необов’язково і застосовується тільки там, де опитування не виявило, на які особливості плям опирався випробуваний у своїх відповідях. Питають, чи можна той чи інший детермінант (колір, рух, відтінки), зазначений в одній відповіді, застосувати до інших відповідей. Отримані результати відносять до додаткових оцінок.

4-й етап

Визначення меж чутливості. Необхідність його тим менша, чим багатший первинний протокол. На цьому етапі визначають: 1) чи може випробуваний бачити деталі й інтегрувати їх у ціле, 2) чи може він сприймати людські образи і проектувати на них рух, 3) чи може він сприймати колір, світлотінь і популярні образи.

Відповіді випробуваного провокуються усе більш конкретними питаннями. Якщо випробуваний дасть тільки цілісні відповіді, кажуть: «Деякі люди можуть що-небудь побачити в окремих частинах таблиці. Спробуйте, можливо, у Вас теж вийде ». Якщо випробуваний не може виконати це прохання, вказують на звичайну деталь (D) і запитують: «На що це схоже?». Якщо і це не допомагає побачити образ у деталі плями, можна сказати, що деякі люди бачать «тварин» у бічних рожевих областях табл. VIII і «павуків» у верхніх бічних синіх плямах табл. X.

Якщо випробуваний не дає популярних відповідей, то йому показують кілька популярних образів і запитують: «Як Ви думаєте, схоже це на … ? »

Коли в протоколі відсутні колірні відповіді, пропонують розкласти всі таблиці на групи за якоюсь ознакою. При виділенні груп, наприклад за змістом, просять ще раз розділити таблиці за іншою ознакою. Втретє можна запропонувати розкласти таблиці на приємні і неприємні. Якщо протягом трьох Спроб випробуваний не виділить групу кольорових таблиць, робиться висновок, що він не реагує на колірний стимул.

Читайте також: