856

Заплановане старіння техніки

Заплановане старіння техніки – не нова річ. Винайдена вона була корпораціями у 1920-1930 рр.. Основною метою цієї практики стало збільшення товарооббігу та посилення конкурентної здатності виробництв. Хоча вона вирішує і декілька інших важливих запитаннь. На сьогодні, буквально всі виробники застосовують заплановане застарівання товарів, в тому чи іншому вигляді. Як це відбувається. розберемо на прикладах.

Заплановане старіння техніки

Найпростіший приклад запланованого застарівання товарів – це мода. Найбільш поширений цей фактор у одязі, існує ціла індустрія, що займається нагнітанням формального застарівання речей у цій сфері. Перед кожним сезоном, дизайнерам та модникам виробники даються установки, які пізніше розголошуються і вводяться у моду. Все це зводиться до абсурдних фактів, таких, наприклад, як: “в осінніму сезоні 2014 року, буде модним салатовий колір”. Далі вмикається звичайна психологія і люди не одівають фактично нові речі, куплені минулого року але синього кольору, а купляють нові, салатові. І так відбувається щосезонно, а то й швидше.

Ще один вид запланованого застарівання, теж частково формальний – це “фічеманія“. Особливістю такого є те, що виробник розробляє все нові моделі товарів, куди додає новий функціонал. Чудовим прикладом такого, є мобільна техніка, та більшість техніки взагалі. Розробники весь час працюють над розробкою нових приладів, куди додають нові “фічі”, що розширюють функціонал. Таким чином, людина, яка місяць тому купила найпотужніший, найкращий і “найкрутіший” мобільний телефон, стає власником посередньої мобілки і хоче нову, хоча реально її власна працює і виконує свою роботу на всі 100%. Цьому виду застарівання техніки, підіграє загальний розвиток технологій (поява нових, швидших, потужніших, економічніших і т.д), та маркетинг і реклама.

Найскладніший вид запланованого застарівання – це технічне застарівання. Над цим типом працюють серйозні, досвідчені інженери. Суть його полягає у тому, щоб спроектувати таку систему (прилад), який би вийшов з ладу за певний час роботи. Тут виникає широке поле польоту і проектувальники ними користуються. Застосовують різні методи та їх поєднання, деякі з них:

  • незамінність функціональних блоків – розробляються ключові функціональні блоки, заміна яких, буде на рівні з ціною нового пристрою, сюди ж відноситься припинення виробництва та технічної підтримки моделі чи програмного забезпечення;
  • використання матеріалів, які зношують систему – при проектуванні техніки, спеціально застосовуються не якісні матеріали, чи матеріали зі спеціальними властивостями, у одному чи декількох важливих вузлах, які швидко зношуються і виводять систему з ладу;
  • сповіщення про застаріння – розробляються спеціальні індикатори, чи програмне збезпечення, що сповіщують користувача про застаріння і рекомендує оновити чи замінити.

Прикладом функціонального застарівання є пральні машинки з електронним управлінням, часто воно виходить з ладу, а заміна цього блоку коштує як нова пральна машинка. Прикладом використання неякісних матеріалів є весь ринок дешевої “китайської” техніки, хоча там не використовується планування застарівання, воно уже як наслідок системного використання неякісни матеріалів. А от у серйозних виробників, які виробляють якісну продукцію, це проявляється у вигляді типової поломки для конкретної моделі. Наприклад наушники Koss Porta Pro, чи наушники AKG, які пропунує купити notus. Характерною поломкою для них є те, що через 1-2 роки, в них твердіє дріт, по якому передається живлення для динаміків, внаслідок чого збільшується внутрішнє тертя, а згинання відбувається в одному місці, що пришвидшує переламування провідника і виходу наушників з ладу. Прикладом індикації – батареї на мобільних телефонах. Для контролю зарядження батареї, ставиться спеціальна мікросхема, що запобігає нещасним випадкам, але разом з тим, вона контролює й індикацію. В середньому через 500-600 циклів зарядження/розрядження, батарею доводиться викидати, хоча вона може бути ще й доброю, вся справа у тому, що програма контролю не дозволяє більше використовувати стару батарею.

У запланованого застарівання є також плюси, одним з них є – розвиток. Компанії-виробники, весь час працюють над функціональним покращенням продукції, з’являються нові технології, росте конкурентна боротьба за кращу якість.

Офіційно, такого типу діяльність – планування застарівання, є поза законом і не практикується виробництвами, але фактично, воно є звичайною практикою, що вирішує багато питань. Єдиний спосіб боротьби з цим явищем, на рівні користувача, є покупка дорогих речей у компаній, які мають хорошу репутацію і хорошу технічну підтримку, тому перед вибором покупки, спочатку дослідіть ринок пропозиції.

Читайте також: