167

Що таке криптовалюта

Зараз багатьом раптово цікаво стало, що таке криптовалюта! Віртуальні гроші для більшості людей дуже втаємничена, важка для розуміння тема, але це не більше ніж звичка, а не справді складна річ. Вияснімо деталі?

Що таке криптовалюта?

Перш за все, потрібно зрозуміти що таке валюта взагалі. А для цього уявімо собі ситуацію, де є дві людини: Іван та Данило. Перший займається виробництвом смартфонів, а другий — ноутбуків. Якось вони вирішили обмінятися продуктами, скільки смартфонів віддати Івану, щоб отримати один ноутбук? Насправді ніхто не знає, навіть наші герої. Тому вони звертаються до третього персонажа, який об’єктивний та не зацікавлений в обдурюванні при обміні — Тарас. Раптом, аби вирішити питання обміну, Тарас висловлює ідею: “я надрукую стільки папероїдів скільки є смартфонів, роздам вам, а вартість одного буде рівною одному смартфону”. Всі погодилися на умови, потиснули руки, обмін відбувся. Данило взяв собі за десять “папероїдів” 10 смартфонів, а Іван виторгував, за цю ж суму, один ноутбук. Ба більше, всі дізналися ціну одного “папероїда”! Кожен, хто почав приєднуватися до нової, простої та зрозумілої системи, зрозумів як обміняти новостворену валюту на інші речі (одяг, їжа, зброя, та ін.). А через зручність (не треба носити смартфони на базар для купівлі кілограму свинини), прихильність користувачів лише зростає.

Ми отримали просту модель функціонування валют. Існує центральний банк, який випускає валюту, прив’язану до чогось (в прикладі смартфон) та спільнота людей, які користуються нею, вірячи в її цінність. Щоб на ринку не було простою та різких падінь, а відбувався постійний ріст, придумано механізм інфляції. Люди не тримають свої збереження в грошах, бо вони знецінюються, а вкладають їх у споживчі товари, або товари зі зростаючою ціною (наприклад золото, картини). Також свої заощадження можуть вкладати в прибутковий бізнес. Цінністю грошей в цьому випадку є їх ліквідність, тобто можливість швидко обміняти їх на те, що людина хоче в конкретний момент. Коли грошової маси на ринку забагато, тобто кількості товарів і послуг не достатньо, інфляція росте, валюта знецінюється, вмикаються регуляторні механізми (але це вже інша тема).

Ознаки валют

Маємо три важливих особливості:

  1. Економічно активна спільнота;
  2. Зручна зрозуміла для всіх валютна система для обслуговування цієї спільноти;
  3. Суспільний договір, при якому всі погоджуються на цінність цієї системи.

Якщо дотримуватися цих трьох правил — матимемо гроші. Головне не важливо у якій формі вони будуть: чи морські камінці, золоті монети, паперові банкноти, біти на комп’ютері. Все це буде грішми, мінятимуться лише деталі. Зараз більшість звикла до банкнот, хоча й непомітно для себе, електронні гроші також зайняли тепле місце в нашій довірі (кредитні картки). Ця ж ситуація буде з криптовалютами.

Зробімо порівняльний аналіз звичайних грошей — гривні та криптовалюти — Bitcoin. Що ми маємо в обох випадках: піраміду, фінансову бульбашку, шахрайство, або справді платіжну систему?

Спільнота людей

Гривня обслуговує відносно вузький ринок, обмежений кордонами. По суті за неї можна щось купити тільки в Україні. В світі практично ніде вона не є ліквідною. Тому можемо чітко визначити скільки людей нею користується, а також потрібний об’єм для їх обслуговування.

Біткоїн не обмежений географічними кордонами. Він може обслуговувати будь кого та в будь-якій сфері. Єдина вимога — доступ до інтернету. Якщо людина має можливість і приймає його цінність — вона в спільноті.

Правила гри

Гривня друкується центральним банком. Фактично примусово, хоча й законно, введена в Україні у ролі платіжного інструмент. В будь-який момент регулятор може додатково випустити певну кількість гривень, або ж вилучити з обігу, мета таких дій — стабілізація курсу чи підтримка інфляції. Усі транзакції контролюються і є публічними (для регуляторів).

Біткоїн децентралізований, немає єдиного місця, звідки на ринок надходила б, або забиралась додаткова маса монет. Емісія обмежена скриптом — 21 мільйон монет. Нові вливання відбувається через винагороду учасникам, що підтримують мережу. Кожен, хто має достатньо потужну цифрову техніку, може приєднатися до неї, щоб взяти в цьому участь. Усі транзакції також контролюються, але є анонімними. А внести якісь зміни в історію, зламавши базу данних – практично неможливо.

Суспільний договір

Гривня працює там, де працює закон України. Фактично всі, хто потрапляє у поле його дії, автоматично погоджуються на функціональність гривні, як платіжного інструменту. Підтримка ліквідності працює через мережу НБУ та його довірених представників — комерційних банків. Захист відбувається також через закон України. Всі махінації, підробні реєстри, друк фальшивих купюр та монет — караються.

Біткоїн працює там, де є його прихильники. Все ґрунтується на добровільній згоді і прийнятті його цінності.

Біткоїн договір

Переваги та недоліки криптовалют

Зазвичай причиною прихильності людей до криптовалюти, є її переваги над звичайною: відсутність централізованої регуляції, тобто неможливо додрукувати чи ліквідувати монети; відсутність фінансових махінацій, тобто неможливість внести зміни в реєстри, створити фальшиві монети; анонімність операцій, а відповідно безпека ваших вкладів (ніхто не заблокує платіжну операцію, не заморозить рахунки, не знатиме інформацію про ваші покупки, що саме ви маєте чималу суму); розрахунки на пряму без посередників (комісії мінімальні, однакові для будь-яких сум).

Проте, з переваг випливають й недоліки. Перш за все — це не стабільність курсу. Внаслідок того, що немає центру, який регулював би емісію криптовалюти, її ціна залежить лише від ринку. Це дає широкі можливості для біржових спекуляцій. Тенденція росту вартості тут швидше ілюзія, бо природний ріст йде лише тоді, коли валюта охоплює більшу спільноту і застосовується частіше. Також криптовалютна система, через особливості алгоритму блокчейну, який стоїть в основі максимального захисту, зі збільшенням кількості транзакцій стає все складнішою. А це потребує серйозних ресурсів на обслуговування.

Купити криптовалюту чи ні?

Підсумок

Отож що таке криптовалюта, ми більш-менш вияснили. Довіряти їй та приймати в ролі фінансового інструменту? Це вибір особистий. Зараз на біржах, де можна купити біткоїн, з’явилося дуже багато інших криптомонет, так званих – альткоїнів. Всі вони різні технологічно, призначені для різних цілий, а в сукупності створюють альтернативний крипторинок. Щоб розуміти перспективу тієї чи іншої криптовалюти, потрібно уважно вивчити: мету, технологію, історію розробників, ринок який вона охоплює (або який охопить в перспективі). Для успішного вкладу в якусь із них, варто спостерігати за новинами, брати активну участь у розвитку спільноти, розширювати дію конкретної монети:

  • інтегрувати оплату нею, якщо маєте свій інтернет магазин,
  • відкривати нові сервіси, де вона використовується,
  • приймати у вигляді винагороди за свої послуги,
  • виводити за межі онлайну, якщо це дозволяють інструменти від розробників.

Корисні відео про криптовалюти:

Читайте також: