244

Агора / Agora (2009)

Агора / Agora (2009)

Історичний фільм про часи зародження нової імперії, яка за два тисячоліття стала світовою. Ми зараз є свідками її розквіту і гарно віримо у святість усіх її починань. Та чи так свято вона починалась насправді?

Мова йде не про політичні ігри і не територіальні ізоляції народів, а про імперію фундаментальну – імперію релігійну. Зараз ми живемо у християнському світі і було би не чесно говорити, що заслуги позитивних якостей відносяться до християнства, а вина у попутніх негативних явищах лежить на не християнських плечах. Увесь спектр філософій і течій у суспільстві, що йдуть поряд з релігією, прямо чи дотично від неї й проростає. Та суть не тому.

Раніше я публікував огляд фільму Ціна пристрасті, де гарно показано суть релігії та віри і їхню різницю, у сьогоднішньому фільмі теж частково про те. Але основа цього разу – історія. Як уже згадував на початку, події відбуваються у час великих релігійних реформацій. Старовіри залишаючись при своєму здоровому ґлузді, дуже не підходили здоровому ґлузду нововірів-християн. І коли за не хитрими словесними поєдинками другі набрали критичну масу – сутичка військова була вже неминуча.

Іронія долі, така сутичка відбулась у серці науки того часу – Олександрії. Де була найвища школа того часу і найкраща бібліотека. Згодом нищення наукових праць продовжиться і затягнеться аж у глибоку гробницю – середньовіччя, але тоді це ще робилося не свідомо. Раби, а християнська релігія успішність знайшла в першу чергу серед них, не цінували науку. Що не скажеш про першу жінку-вчену Гіпатію, яка не змогла змиритися із жорстоким нищенням праць великих філософів, математиків та інших вчених і тому не могла прийняти християнство за віру. Це не сподобалося єпископу Кирилу, влада якого після сутички в Олександрійській бібліотеці зросла до небачених висот. Врешті він оголосив Гіпатію відьмою і її убили.

Чи не з тих часів існує досі комплекс єретицтва? Фільм рекомендую до перегляду. Фільм Агора / Agora (2009) з українським перекладом, можна скачати звідси: hurtom

Читайте також: