736

Прекрасний новий світ – Олдос Гакслі

О прекрасний новий світе! Утопічний чи антиутопічний – важко назвати, напевне з якого боку глянути. Книжка – фантастика, про технологічний світ, в якому суспільство позбавлено різних чвар, негараздів, старості, хвороб. Але й у будь-якому досягненні, у світі миру та щастя – є своя ціна цього досягнення.

Прекрасний новий світ - О. Гакслі

Світ у творі О. Гакслі, описаний з огляду на розвиток того часу, в якому він писався (1932 р.). Скажу наперед, що описані ідеї – доволі прогресивні для свого часу. Цей період в історії, відомий розвитком фабричного виробництва і встановлення культу споживання. У творі автор зачепив ці явища, він описує суспільство, де на конвеєр поставлено життя людини. Усі народжуються “з пробірки”, при чому партіями близнюків, а сам процес оцінюється лише з точки зору економічних міркувань. Людство поділене на деклька каст, розділення на які починається з ровитку ембріонів. Для дебілізації людини, яка в майбутньому стане чорноробом, під-час розвитку в ембріоні, вводять велику кількість алкоголю. Для розвитку навички працювати в спекотних умовах – розвивають звичку, подаючи більше поживних речовин при високій температурі і навпаки – при низькій зменшуючи дозу. Розвиток відданості кастам, продовжується цілодобовою пропогандою уже після народження.

Світ, що описаний в книжці, незважаючи на те, що є доволі несправедливим, живе у щасті. Люди не конфліктують, працюють задля суспільної користі, головний лозунг для всього людства – “кожен належить всім”. Щастя підкреслюється умовною свободою – в стосунках, в сім’ї (якої неіснує), жінки не народжують дітей, чоловіки не воюють. Кожен робить те, що їх навчили робити. А в крайньому разі, коли щось починає турбувати – існує СОМА. Це спеціальний наркотик, який розслабляє людину. Його прийнято вживати щодня.

Як і будь-яке суспільство, “прекрасний новий світ” має свої недоліки чи похибки. І їх, автор вирішив показати, ввівши у твір декількох персонажів, які відрізняються від усіх. Ще один персонаж, якого назвали “дикуном”, відображає людину теперішню і те, як би вона поводилась у тому утопічному, чи антиутопічному світі…

Книжку можна скачати за посиланням: Прекрасний новий світ – О. Гакслі.

Читайте також: