421

Як працює Земля

Земля – це те єдине із всього Всесвіту, до чого ми можемо доторкнутися. І хоча Місяць формально “освоєний”, він поки що для нас чужий. Вражає і той факт, що Земля – єдина планета у нашій зоряній системі, що має життя. Теоретично, життя може існувати і на інших планетах, але поки що Людина не знайшла підтвердження цієї теорії. Тема дуже широка і дуже глобальна. Сьогодні зустрів маленький фільм, де змодельовано рух Землі навколо Сонця, як він відбувається і які має наслідки. Що на нього впливає і протягом якого періоду йдуть зміни. Переглянувши цей фільм, так і хочеться сказати – “от тобі й глобальне потепління”. Чому так? Пропоню переглянути і вам:

Один рік на Землі вимірюється одним повним обертом навколо Сонця. Здається – все просто, але є одна проблема. Земля облітаючи по своїй траєкторії Сонце – не повертається в одну і ту ж точку. Тоді як ми можемо знати, де починається рік, а де завершується? По-перше існує сидеричний період, протягом якого Сонце здійснює свою подорож навколо зірок. Якщо дивитися з Землі, то Сонце рухається уздовж сузір’їв Зодіаку. Такий рух називається екліптикою. І коли Сонце повертається у вихідну точку – проходить один сидеричний рік. Це  неможливо побачити, тому що зірки видно тільки вночі. Однак, якщо Ви станете спостерігати за небом щоночі – відхилення в русі зірок буде дуже помітним. Це відхилення Ви зможете помітити на протязі 1-2 тижнів спостережень. Завдяки зсуву осі – положення Сонця на небі змінюється щодня. Якщо ми будемо фотографувати Сонце щодня опівдні – то ми одержимо траєкторію його руху. Такий рух називається аналемою. В залежності від того, куди нахилена вісь Землі (від Сонця або до Сонця) – тривалість дня максимальна або мінімальна. Такі дні називаються сонцестояннями. У такі дні Сонце знаходиться в найнижчій або найвищій точці аналеми. У ті дні коли вісь Землі не має відхилень – довжина дня і ночі рівняються. Це дні рівнодення. Рух Сонця від однієї точки рівнодення до іншого – називається тропічним роком. Такий рік вже дорівнює 365 днів, 5 годин, 48 хвилин, 46 секунд. Є таке поняття, як прецесія земної осі. За період 26 000 років вісь Землі описує в небі повний круг. Тому зірка на яку вказує вісь Землі постійно змінюється. Зараз це Полярна зірка. 5 000 років тому вона вказувала на зірку в сузір’ї Дракона. 12 000 років тому нашою північною зіркою була Вега. Вега знову стане нашою північною зіркою через 14 000 років.

Гравітаційні сили інших планет змушують Землю обертатися навколо Сонця по еліпсу. Проходить 112000 років поки еліпс зробить один оберт навколо Сонця відносно зірок. Проходить 21 000 років від одного сонцестояння в фазі Офелія до іншого. На додаток до процесії осі є ще її нахил – кут, який утворюється між віссю обертання Землі і її орбітою. Зараз цей кут складає 23,4 градуси. Але він може мінятися від 22 градусів до 24. Повне зміщення кута осі туди і назад відбувається кожну 41000 років такі відхилення осі напряму пов’язані з льодовиковими періодами на Землі. Останній максимальний нахил Землі стався 8700 років до нашої ери. Наступний буде в 11 800 році нашої ери.

Читайте також: