3967

Для чого слухати дорослих?

Не раз повідомляв, заявляв і навіть конкретно вказав у статті: “Для чого писати реферати“, що старше покоління, часто живе у своєму часі. З цього може закластися думка, що слухати батьків і всіх, що не “мого віку” – не варто. На перед скажу – думка хибна. А далі напишу чому.

Мудрість приходить з часом. Це незаперечний факт! Навіть Айнштай у дитинстві не був тим Айнштайном, яким він був у зрілих роках. А все через те, що досвід – не вроджена ознака і це не здібності, які можна розвивати. Він – накопичуваний. Тобто з кожним роком він все збільшується і збільшується, як би людина не жила і що б не робила. Саме тому в плані загальних речей – дорослих потрібно слухатись. Інша справа, якщо вони не бажають пояснити свою позицію.

Ейнштейн чи Айнштайн?

Візьмемо до прикладу батьків і дітей. Перші вічні вороги в період дозрівання (формування) других. І часто виникають думки на кшталт: “Мене не розуміють батьки, Мене ненавидять батьки, Батьки бажають мені зла, Я ненавиджу, Що вони від мене хочуть“. Це вже пізніше, коли накопичиться досвід, відповіді прийдуть самі. Але в критичні періоди, питання – риторичні. Проблема ховається не в батьках, а в першу чергу в протестантах. Небажання слухати – основа. Але чи справді варто?

Часто це небажання слухати батьків не може пояснитися, в інших випадках воно замикається на тих же запитаннях і висновках, знаходить випадкову основу в якості виправдання. Та насправді секрет ближче ніж здається. Не бажання слухати батьків – це не розуміння їхніх порад. І тут вже вина може бути батьків. Діти – не дорослі і будь які поради “з досвіду” не можуть ними сприйматися як показниковими, бо вони того не пережили і відповідно не розуміють. Досвід – примхливий.

Батьки – хороші вчителі, Але для того щоб вони чогось розумного навчили, потрібно дитині зрозуміти, що така наука – це наука для неї а не для батьків. Тобто необхідність розуміння в загальних поняттях це потреба дитини, а не примха батьків. Те ж саме батькам потрібно зрозуміти, що вказівки без пояснень – це те ж саме, що служба в армії, чи інших силових структурах – беззаперечне виконування наказів, навіть, якщо вони суперечать моральним нормам та конституційним законам. А саме так сприймається це дітьми. Головне – взаєморозуміння, воно теж примхливе.Взаємодія батьків з дітьми

Таким чином, взаємодія починається ще далеко до прямих порад, питань і відповідей. А чи потрібно слухати батьків? – потрібно, там де це має відношення до життя. Чи потрібно слухати у всьому – ні. Бо не все життя у батьків – гладке. Будь що потрібно аналізувати і продумувати, порівнювати, а тоді уже робити висновки. А ще краще, взаємодіяти і робити це разом.

Читайте також: