717

Що таке гріх?

Що таке гріх?
Думки літають, як хрущі навколо вишень в травні. Цього разу залетіли до поняття “гріх“. Що воно таке і для чого воно є? Чи дійсно гріх це те містичне і туманне, чому нас навчають. Чи він ближчий і приземленіший, має конкретний вплив на людину?

Почну з того, що наші предки були не примітивними і не дурними. Вони просто мислили інакше. Є підозри і теорії та навіть факти того, що людина колись була навчена, їй дали знання, можливо вищі за ті, що в нас є зараз. Ці знання перевищували її час. Тому розуміння так і не прийшло, і з часом вони трансформувалися в міфи, казки, релігії.

З вікіпедії:

Гріх — помилка, яку допускає людина у процесі своєї життєдіяльності, відступ від істини, поганий людський вчинок, коли людина діє навмисно користуючись самою волею (бажаючи, вибираючи) або вчинок приказаний волею (зовнішні слова чи діла).

Поняття “гріх“, зараз подається у двох формах. Перша форма – релігійна, де гріх це поведінка людини, яка неприпустима людині і яка суперечить священним писанням. Перелік основних гріхів записані у десятьох заповідях, решта описані за прикладом життя біблійних персонажів. Там же описані й наслідки, до яких приводять гріхи людину. Все це є можливі наслідки і на ділі узагальнюються приблизно такими словами: “не роби зла, бо бозя покарає“. При цьому і зло і кара – поняття ефемерні і туманні.

Друга форма гріха – побутова. За прикладом біблії, люди наробили стереотипи поведінки побутової. І ця поведінка сприймається як еталон поведінки, все що порушує її – це гріх. Наприклад “гріх не випити на свято“. Біблія говорить навпаки, але побутова поведінка ближча за духовну, тому той хто не п’є на свято чи на застіллі, той стає грішнком в очах інших. Чи “гріх не ходити до школи“, “гріх не працювати на заводі“. Це все соціальна поведінка, яка є загальноприйнята і все що її порушує – то є грішне, також можна узагальнити такими словами: “не виділяйся з натовпу, бо закінчиш погано“. Знову ж таки обидва поняття і натовп і погано – ефемерні і туманні.

В обох випадках можна помітити закономісність. Гріх – це поведінка, дії, чи думки, які виходять за рамки загальноприйнятих відповідників. Іншими словами гріх – порушує баланс.

Але де межа гріха, де він конструктивний, а де руйнівний? Бо факт – не завжди такий вихід з рамок є негативним, більше того він єдине, що є прогресивним. Але як розрізнити чи ми прогресуємо, чи ми деградуємо, роблячи (технічно) той чи інший гріх..?

Продовження у публікації: Як діє гріх?

Читайте також: